Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Yer Verilir?
Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Yer Verilir?
Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Yer Verilir? İkinci el aracı satın almadan önce mutlaka oto ekspertiz kontrolünün yapılması şart mıdır. İşte detaylar burada.

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Yer Verilir?

İkinci el aracı satın almadan önce mutlaka oto ekspertiz kontrolünün yapılması şarttır. Böylece, aracın neyi olup olmadığını detaylı bir şekilde öğrenmek ve rapor üzerinden aracın satın alınıp alınmayacağına daha et karar vermek mümkün olabilir. Bu raporu almadan satın alınan aracın çıkaracağı sorunlardan dolayı karşı tarafı suçlamak sadece zahmete girmenize neden olur. Satış muamelesinin bittiği ve imzalandığı bir andan sonrası için aracın sorumluluğu size geçer ve tüm sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Oto Ekspertiz ile Nelere Bakılır?

Oto ekspertiz ile aracın detaylı bir raporu elde edilir ve değişen parçalarının olup olmadığı gibi bilgiler derlenir.

1.       İlk olarak mikronluk boya ölçümü yapılır. Elde edilen veriler aracın fabrikadan çıkış bilgileri ile karşılaştırılır. Boya kalınlık bilgilerine erişilir ve aracın hangi bölümlerinin boyalı olduğu tespit edilebilir. Böyle bir aracın kaza yaptığını düşünebilir, ona göre pazarlık yapılabilir.

2.     En önemli kontrollerden biri de, DYNO denilen uygulamadır. Aracın dinamometre kontrolleri yapılır, motorun gücü ölçülür, şanzıman kontrol edilir, tork ve tekerlekle ilgili verimlilik değerlendirilir. Ayrıca, akü ölçümleri de yapılır.

3.     Motorla ilgili aracın olup olmadığını daha iyi anlamak için mekanik kontrolleri yapılır. Bunun için enjektör ve gösterge panellerine giriş yapılır ve motorla alakalı yapılması gereken kontrollerin hepsi yerine getirilir. Motorla ilgili bir arıza varsa, rapor edilir ve performansı ortaya çıkar.

4.     Aracın güvenli yol tutuşu ile alakalı en önemli testlerden biri süspansiyondur. Bu test ile aracın farklı yol şartlarındaki performansı kontrol edilir ve sağa veya sola yatılıp olup olmadığına bakılır. Bu test, değişik aşamalardan oluşur; araç ağırlık ölçümü, tekerleklerin tutunma kuvveti ve tekerlek ağırlık ölümleri gibi.

5.     Yine araç güvenliği açısından en önemli test ve ölçümlerden biri fren ile alakalı. Bu test ile frenin performansı ölçülür ve dingillerin ne kadar sağlam olduğuna bakılır. Herhangi bir risk ve güvenliği riske atacak sorun varsa, rapor edilir.

Oto ekspertiz ile bu testlerin sonuçlarına ulaşmanın avantajı araç hakkındaki kaygıları gidermek ve aracın performansını ölçmektir. Böylece, birikiminizi çok daha doğru bir araç üzerinde değerlendirme fırsatı elde edilebilir.

Türkiye'nin Hedef Oto Ekspertizi!

Bize Ulaşın : +90 (216) 575 71 00

bostancı oto ekspertiz - detaylı muayene ekspertiz bostancı